Büyükelçiler Zirvesi Samsunda...
Başkan Çakır, Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu’ na ticaret yapılan çeşitli ülkelerle ilgili talepleri arz etti.
Büyükelçiler Zirvesi Samsunda...

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışının 100. yılı etkinlikleri kapsamında yurt dışında ve merkez teşkilatında görevli 110 büyükelçi Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu'nun yönetiminde Samsun'da bir araya geldi.

 

Samsun Ticaret Borsası ve Samsun Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Shareton Grand Otel’ de heyetin onuruna yemek verildi. Yemeğe Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Milletvekilleri Çiğdem Karaaslan, Ahmet Demircan, Orhan Kırcalı, Yusuf Ziya Yılmaz, Kemal Zeybek, Bedri Yaşar, İstanbul Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Türk Delegasyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç, Dışişleri Bakan Yardımcıları Faruk Kaymakçı, Yavuz Selim Kıran, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun protokolü ve Samsun iş dünyasının temsilcileri katıldı.

 

Başkan Çakır iş dünyasının çeşitli ülkelerle ilgili taleplerini Dış İşleri Bakanımız Sayın Çavuşoğlu’ na iletti. Başkan Çakır Samsun Siyasetinin en önemli isimlerinden İlyas Kılıç’ ın  oğlu İstanbul Milletvekili Sayın Akif Çağatay Kılıç’ ın ise amcası Vaşington Büyükelçimiz Sayın Serdar Kılıç ile de samimi bir sohbet gerçekleştirdi.

 

Başkan Çakır “Başta Bakanımız Sayın Çavuşoğlu olmak üzere, gerek Bakan Yardımcılarımız Sayın Faruk Kaymakçı ve Sayın Yavuz Selim Kıran gerekse de Vaşington Büyükelçimiz Sayın Serdar Kılıç ile dış ticaret ve İlimiz ile ilgili konularda çok verimli görüşmeler gerçekleştirdik. Sayın Bakan Yardımcılarımız ve Sayın Büyükelçi ihtiyaç duyulan veya tespit ettiğiniz her konuda görüş alışverişinde bulunalım diyerek teveccüh gösterdiler. Yakın ilgi ve alakalarından dolayı minnettarız. Dışişleri Bakanımız Sayın Çavuşoğlu Milli Mücadelemizin 100. Yılı’ nda Büyükelçiler Toplantısını Samsun’ da gerçekleştirerek bizleri onurlandırdılar. Sayın Bakanımıza en kalbi şükranlarımı sunuyorum.” Dedi