Sinan Çakır Kimdir?
Sinan Çakır Kimdir?

Sinan ÇAKIR Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanıdır.

 

Samsun Ticaret Borsası 700 üyesi, 2 trilyon TL ye ulaşan işlem hacmi ile bölgesinin ve Türkiye’ nin önde gelen ticaret borsalarından biridir.

 

Evli ve 3 çocuk babası olan Sinan ÇAKIR 1 Ocak 1959’ da Trabzon’ da doğmuştur.

 

Özel sektörde profesyonel hayatına başlamış olan Sinan ÇAKIR, halen ihracat-ithalat, tarım,  gıda ve yem sektörü gibi alanlarda faaliyet gösteren Çakıroğlu Şirketler Grubunun Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir.

 

1993 yılında özelleştirme kapsamında Samsun Yem Sanayini satın alarak üretici olarak sektöre giriş yapan Çakıroğlu Grup, 2003 yılında büyüme stratejisi doğrultusunda beyaz et sektörüne girdi. Yakın geçmişte Türkiye’ nin ilk tavukçuluk markası olan Köy-Tür’ ü bünyesine kattı.  Çakıroğlu Grup’ un ilk 1000 sanayi kuruluşu içinde iki firması yer almaktadır.

 

Profesyonel iş hayatı kariyerinin yanı sıra, Sinan ÇAKIR 1992 yılında Samsun Ticaret Borsası Meclis Üyeliğine ardından yönetim kurulu başkan yardımcılığı görevine seçilmiştir.

 

Sinan ÇAKIR 2009,2013 ve 2018 yıllarında yapılan seçimlerde Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı olarak göreve gelmiştir.

 

Sinan Çakır Samsun Ticaret Borsası Genel kurul Delegeliği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği; Ticaret Borsaları Konsey Üyeliği ve Strateji Geliştirme Üst Kurulu üyeliği görevlerini yapmıştır.

 

Sinan Çakır ayrıca Karadeniz İhracatçılar Birliği Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Denetim Kurulu Üyeliği ve Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği Denetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur.