Başkent’te Samsun Zirve Yaptı...
Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından gerçekleştirilen, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan tarafından açılışı yapılan “II. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirve”si renkli etkinliklere ev sahipliği yaptı. Samsun standı büyük ilgi görürken, zirvede coğrafi işaretli ürünlerin ulusal ve uluslararası boyutta tanıtılması ve ticarileştirilmesi amaçlanıyor.
Başkent’te Samsun Zirve Yaptı...

Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çakır, “Ankara’da bu yıl ikincisi düzenlenen Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’ nde Samsunumuzun ürünlerinin tanıtımını hep birlikte gerçekleştirmenin memnuniyetini yaşıyoruz. Ürünlerimiz adeta başkentte bir kez daha zirve yaptı” dedi.

 

Ülkemizin yöresel lezzetleri, ATO Congresium’ da düzenlenen “Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’ n de sergilendi. Ankara’ da yaşayan Samsunlu vatandaşlarda yöresel ürünler ile buluştu. Sıla hasreti giderildi. Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çakır’ ın yanı sıra Bafra Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Göksel Başar, Bafra Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Namık Kibaroğlu, Vezirköprü Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Fişekçi ve Terme Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ekmekçi ve Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Nurettin Odabaş Samsun standına gelen ziyaretçileri karşılayıp misafir etti.

 

Ülkemizin yöresel lezzetlerinin ve ürünlerinin birada sergilendiği ATO Congresium’ da gerçekleştirilen zirveye oda ve borsalar, belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarının yöresel ürünleriyle katıldığını söyleyen Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çakır, “Zirvede Türkiye’nin coğrafi işaretli yöresel ürünlerinin tanıtımı için onlarca stant kuruldu. Ankara Ticaret Odası Congresium’ da 8 bin metrekarelik bir alanda yüzlerce coğrafi işaretli ürün yer aldı. Biz de Samsun’un oda ve borsaları olarak ilimizi en iyi şekilde temsil ettik. Hemşerilerimiz ile de bir araya geldik” dedi.  Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çakır, 21 Eylül akşamı kapanacak olan fuar ile Samsunumuzun ve ülkemizin coğrafi işaretli ürünlerinin ulusal ve uluslararası boyutta tanıtılması ve ticarileştirilmesi amaçlanıyor. Zirveye katılım için verdiği destekten dolayı da Orta Karadeniz Kalkınma Ajansımıza teşekkür ediyorum” dedi. Samsun zirvede 9 coğrafi işaret tescilli ürünü ile temsil edildi. Samsun Simit’i, Bafra Pidesi, Nokulu, Zembili, Vezirköprü Semaveri, Samsun Kaz Tiridi, Çarşamba Pidesi, Terme Pidesi ve Yakakent Mantısı. Katılımcılar ve Ankara’da yaşayan Samsunlular zirveye büyük ilgi gösterdi.