bedava bonus bedava bonus bedava bonus
Bakan Muş: Samsun İhracat Payını 4 Katı Arttıracak Altyapıya Sahip
Ticaret Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muş, Samsun Ticaret Borsası ve Ticaret ve Sanayi Odası meclis üyeleri ile bir araya geldiği toplantıda Samsun’un yüzde 0,5 olan toplam ihracatta payının yüzde 2’ye çıkartabilecek altyapıya sahip olduğunu söyledi.
Bakan Muş: Samsun İhracat Payını 4 Katı Arttıracak Altyapıya Sahip

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Oda-Borsa Müşterek Meclis Toplantısı’na katıldı. İldeki oda ve borsa üyesi sanayici ve iş adamları ile bir araya gelen Bakan Muş, Samsun’un ihracat rakamlarını daha da arttırmaya yönelik çalışmalara hız vereceklerinin altını çizerek, Samsun’un ihracat payını 4 katı arttıracak altyapıya da sahip olduğunu ifade etti.

 

“2022’de Samsun’dan 171 ülkeye 1,3 milyar dolar tutarında ihracat yapıldı”

Bakan Muş, “Samsun gibi bir tarım, sanayi, turizm şehri ve bir üretim şehri, ticaret şehri limanlarından dolayı. Dolayısıyla hem yüz ölçümü hem sahile olan kıyısı. Hem nüfusu Samsun'un şu anki mevcut ekonomik durumundan çok daha büyük bir potansiyel içinde barındırdığını bize gösteriyor. Şimdi Samsun ilinin 2022 yılındaki ihracatı 1,3 milyar dolara çıktı. Bunu üretilen alana göre aldığınız zaman yani üretim bölgesine göre aldığınız zaman bu ihracatı 1,6 milyara çıkıyor. İthalatta 1,1 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Samsun ihracatı ithalatı karşılama oranlarına baktığımız zaman 2002 yılına göre yüzde 115,9 olarak gerçekleşmişti. Yani Samsun burada net ihracatçı bir şehir olarak karşımıza çıkıyor. İhracat sıralamasında Samsun Türkiye'de 9. sırada. 2022 yılında Samsun'dan ihracat gerçekleştirilen, 525 firma bulunuyor. Yine 2022’de 171 ülkeye ihracat yapılmıştır.” dedi.

 

Toplantıya daha sonra soru-cevap kısmı ile devam edildi. Toplantıya yönetim Kurulu Başkanımız Sinan Çakır, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılarımız Nurettin Odabaş, Muharrem Göksel, Sayman üyemiz Mehmet Gürsoy’ un yanı sıra meclis üyelerimiz ve meslek komitesi başkanlarımız da iştirak etti.