TOBB: Türkiye-Başkurdistan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye ve Rusya Federasyonu Başkurdistan Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi, ticaretin ve yatırımların arttırılması ve potansiyel işbirliği alanlarının belirlenmesi konularını esas alarak, Rusya Federasyonu Başkurdistan Cumhuriyeti’ne yönelik çalışmalarını sürdürmektedir.

Bahse konu çalışmalar kapsamında, 7 Ekim 2020 tarihinde, TOBB ve Rusya Federasyonu Başkurdistan Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Odası (CCI RB) tarafından “Türkiye- Başkurdıstan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu” kurulmasına dair Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

Türkiye-Başkurdistan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu, genel olarak, Türkiye ile Başkurdistan Cumhuriyeti arasındaki karşılıklı ticaret ve yatırım ilişkilerinin gelişimine destek olmak amacıyla kurulmuştur. Bahse konu Oda Forumu’nun görevleri, oluşumu ve üye yapısına ilişkin bilgi ekte sunulmuştur.

Türkiye-Başkurdistan ilişkileri, ortak tarih ve millet bilincinin yanı sıra Türkiye—Rusya ilişkilerinin güçlü olması bakımından da oldukça iyi düzeydedir. Rusya Federasyonu Volga Bölgesi Gümrük İdaresi’nin verilerine göre Başkurdistan ile ticaret hacmimiz 2019 yılında 140 milyon ABD Dolar olarak gerçekleşmiştir. İhracatımız 4.3 milyon ABD Doları, ithalatımız 135.8 milyon ABD Doları olmuştur.

İkili dış ticaret verileri itibariyle Türkiye, Başkurdistan açısından önemli bir ticari ortaktır. Başkurdistan’ın ülkemize sattığı mallarda mineral yakıtlar, organik kimyasal müstahsiller, gübre, kauçuk; ülkemizin Başkurdistan’a ihracatında ise nükleer reaktörler, kazan, mobilya, demir veya çelikten eşyalar önemli yer tutmaktadır. Türk sermayesiyle kurulan ve çeşitli alanlarda faaliyet gösteren 45 şirket Başkurdistan’da faaliyet göstermektedir.

Türkiye-Başkurdistan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu’na üye olmak için TOBB İkili Odalar web sitesi https://tobb.org.tr/IkiliOdalar/TurkiyeBaskurdistanTSO/ linkinde yer alan “Üyelik Başvuru Formu” nun doldurulması gerekmektedir.