bedava bonus bedava bonus bedava bonus
TOBB: Tekstil ve İklimlendirme Sektörleri - SKDM Eğitimi

Aralık 2019 tarihinde yayımlanan Avrupa Yeşil Mutabakatı Belgesi, Avrupa'nın 2050 yılında ilk karbon-nötr kıta olması hedefiyle yola çıkan ve bütün sanayisini dönüştürmeyi gerektiren bir yeşil büyüme stratejisidir. Bu kapsamda AB, bütün politika metinlerini gözden geçirmektedir. Yapılan düzenlemeler arasında; İklim Kanunu, Yeni Sanayi Stratejisi, Tekstil Stratejisi, Sürdürülebilir Ürün İnisiyatifi gibi metinler bulunmaktadır. Söz konusu düzenlemelere ilişkin bilgi notları zaman zaman TOBB tarafından ilgili kurumlara iletilmektedir.

Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında, uluslararası arenayı en çok etkileyecek düzenleme ise Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM) olacaktır. Temmuz ayında açıklanan 55'e Uyum paketi ile detayları açıklanan SKDM ile AB ülkelerine yapılacak ihracata bir vergi yükü gelmesi beklenmekte olup; sektörlerimizin şimdiden hazırlıklarına başlaması elzemdir.

Bu kapsamda, ilgili sektörlere SKDM kapsamındaki ürünlere yönelik detaylı eğitim verme çalışmalarımız başlamış olup, ilk eğitim Ocak ayında gübre ihracatı yapan firmalar için düzenlenmiştir. Diğer sektörler için de eğitimlerimiz devam etmektedir.

Tekstil sektörü için 8 Haziran 2022, İklimlendirme sektörü için 9 Haziran 2022 tarihlerinde TOBB Sosyal Tesislerinde (Ankara) gerçekleştirilecek olan eğitimlerin programı ekte yer almaktadır.

Bu eğitim hizmetinin kontenjanı sınırlı olup, eğitime katılmak isteyen üyelerimizin bilgilerini 27 Mayıs 2022 günü saat 12:00’ye kadar ekteki forma işlenmek suretiyle Borsamıza yazılı olarak, ayrıca samsuntb@tobb.org.tr adresine elektronik ortamda tarafımıza iletmenizden memnuniyet duyulacaktır.