bedava bonus bedava bonus bedava bonus
Samsun’un Coğrafi İşaretli Ürünleri Anlatıldı...
Başkan Çakır; "Çakallı Menemeni Türkiye’nin geleneksel ürün olarak tescillenen ilk ürünüdür ve Borsamız tarafından tescil ettirilmiştir."
Samsun’un Coğrafi İşaretli Ürünleri Anlatıldı...

YouTube’ dan yayınlanan “Sizin oraların nesi meşhur? Samsun’ da” programında Samsun’un coğrafi işaretli ürünleri anlatıldı.

 

Samsun’un coğrafi işaretli ürünleri olan simidimiz, tiridimiz, Bafra’mızın nokulu, kaymaklı lokumu, pidesi, zembili, Çarşamba’mızın kasketi, ayakkabısı, pidesi, yine Terme’mizin pidesi, Vezirköprü’müzün semaveri, susuz bezi, kilimi, Yakakent’imizin mantısı ve Borsamız tarafından tescil ettirilen Çakallı Menemeni katılımcılar tarafından detaylı olarak anlatıldı.

 

Borsamız Yönetim Kurulu başkanı Sinan Çakır “Borsamız “Çakallı Menemeni” geleneksel ürün tescili için çalışmalarını yürütmüş ve Çakallı Menemeni 2 Mart 2020 tarihinde geleneksel ürün olarak tescillenmiştir. “Çakallı Menemeni Türkiye’nin geleneksel ürün olarak tescillenen ilk ürünüdür.

 

Samsun-Ankara Yolunun 30. kilometresinde bulunan Çakallı Mevkii'nde yol kenarındaki tesisler Çakallı Menemeni’ nin vazgeçilmez damak tadını yıllardır bizlere sunmaktadır.

 

Çakallı menemeni üretiminde seçilmiş hammaddelerin kullanıldığı, lezzet ve kıvamını elde etmek için yapımında özel marifet gerektiren, diğer menemenlerden geleneksel üretim ve işleme metoduyla farklılaşan yöremizle bağdaşmış bir yemektir.” diyerek yaklaşık bir yıl önce tescili yaptırılan Çakallı Menemeni hakkında bilgi verdi.

 

Başkan Çakır ayrıca Samsun Ticaret Borsası Özel Gıda Kontrol Laboratuvarının Kapasitesini Geliştirme Projesi, Samsun Gıda Organize Sanayi Bölgesi, gıda sektörünün ileriki yıllarda daha da stratejik bir sektör haline geleceği ve pandemi sürecinde gıda sektöründe yaşananlar hakkında bilgiler aktardı.

 

Programa Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, TOBB Yönetim Kurulu Başkan yardımcısı ve Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı S. Zeki Murzioğlu, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İ. Ethem Şahin, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, Bafra Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Göksel Başar ve Vezirköprü Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Fişekçi iştirak etti.

 

Programın tamamını https://www.youtube.com/watch?v=pdGVfBReTMU&feature=youtu.be adresinden izleyebilirsiniz)