bedava bonus bedava bonus bedava bonus
Samsun 2. Gıda Fuarı açıldı...
23-26 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek Samsun Gıda 2017, İçecek Ürünleri, Gıda İşletme Teknolojileri, Paketleme ve Lojistiği Fuarı açıldı. TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış programına, birçok önemli firmanın temsilcileri ve yabancı ülkeden gelen misafirler katıldı.
Samsun 2. Gıda Fuarı açıldı...

Programın açılış konuşmasını yapan TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz, "Bu sene 5 farklı ülkeden 159 iş adamını fuarımızda ağırlıyoruz. Yani yabancı ziyaretçi sayısını yüzde 38 oranında arttırdık. Geçen sene 72 firmamız fuarımıza katılım sağlamıştı. Bu sene ise 80 firmaya çıktı. Fuarımız yüzde 11 oranında da katılımcı alanında büyüme gösterdi. Fuarımızın kapladığı alan ise yüzde 32 alanında büyüdü. Ne mutlu bize ki Samsun'u bir fuar şehri yapma konusunda da adım adım ilerliyoruz" dedi.

 

Daha sonra konuşma yapan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Günhan Ulusoy;“Samsun sanayi işletmelerinin sektörel dağılımına baktığımız zaman gıda ürünleri imalatı %23’ luk pay ile birinci sıradadır(2015). Tarım ve tarıma dayalı sanayi işletme sayımız 650 işletme dolayında iken bu sayının yüzde 35 ini tahıl, un ve unlu mamuller üretimi gerçekleştirenler oluşturmaktadır.

 

Borsamız öncülüğünde gerçekleştirilen Samsun Gıda Organize Sanayi Bölgesi’ nde 12’ si faal, 11’ i inşaat halinde ve 1 tanesi proje aşamasında olmak üzere toplam 24 işletme ile yüzde yüz doluluk seviyesine ulaşmıştır.

Samsun gıda sektörü ülkenin ilk 500 firması arasına 3 firma sokmayı başarmıştır. İhracat rakamlarına baktığımızda ise samsun gıda sektörü yapılan toplam ihracatın yüzde 34 ünü gerçekleştirmiştir. Borsamızın gıda kontrol laboratuvarı sadece kabuklu meyveler ihracatımızda 2017 Kasım sonu itibariyle gerçekleştirdiği 252 analiz ile Samsun gıda ihracatında önemli bir rol üstlenmiştir” dedi.