bedava bonus bedava bonus bedava bonus
Latin Amerika Anadolu ile Buluştu...
Samsun Ticaret Borsası ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) işbirliğiyle Samsun Sheraton Otel Kızılırmak Salonu’nda düzenlenen, “Latin Amerika Anadolu ile Buluşuyor” konulu yedinci toplantısı gerçekleştirildi.
Latin Amerika Anadolu ile Buluştu...

Toplantının açılış konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanımız Sinan ÇAKIR, “Samsun nüfus, sanayi, ticaret ve diğer zenginlikler açısından bölgemizin en büyük ve en gelişmiş ilidir. Jeopolitik konumunu destekleyen bir liman kenti olması, tüm ulaşım imkânlarına sahip Türkiye’ deki üç ilden biri olması ve bunlarla ilave olarak iklimi, tarımsal üretim çeşitliliği gibi özellikleri Samsun’u geçmişten bu güne ticari hareketliliğin vazgeçilmez bir unsuru yapmıştır. Bu ticari hareketlilik aynı zamanda Samsun’u iktisadi ve ticari bir kültür ile bezenmiş insanların yaşadığı bir merkez haline getirmiştir.
Tarım, Samsun’un vazgeçilmez ve büyük değer taşıyan sektörlerinin başında gelir. Geniş tarım arazileri ve bu arazilerin önemli bir kısmının sulanabilir arazi olması, hemen tüm sebze ve meyvenin yetişmesine elverişli iklim ve coğrafi koşulları barındırması, hayvancılıkta büyük baş, küçükbaş, süt ve kümes hayvancılığı gibi tüm alt sektörlere hitap etmesi, Türkiye’nin en verimli ve en büyük ovalarından ikisine sahip olması, topraklarının büyük bölümünden dört mevsimde ürün alınabilmesi, tarıma dayalı sanayide olağanüstü imkânları, sadece Samsunlu için değil, yerli yabancı tüm iş insanları için gerçekten çok değerli ve önemli fırsatlar sunmaktadır. Üç limanı, konteynır taşımacılığı, tarımsal potansiyeli, hammaddeye ve Ortadoğu-Asya pazarlarına yakınlığı, enerji hatları üzerinde oluşu, jeopolitik üstünlüğünü had safhaya ulaştıracak ve 2015 yılı sonuna doğru inşaatına başlanacak 45 milyon Avro bütçeli Lojistik Merkezi, İhtisas Gıda Organize Sanayi Bölgesi ile beraber beş organize sanayi bölgesi, etkin bir şekilde çalışan büyükşehir belediyesi ve köklü üniversitesi ile Samsun sadece Türkiye’ nin değil Bölgesinin önemli çekim merkezidir." dedi.
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu olarak çok çalışkan ve cani gönülden iş yapan iş dünyası örgütü olduklarını belirten Dış İlişkiler Kurulu DEİK Türkiye-Meksika İş Konseyi Başkan Yardımcısı ve Samsun Ticaret Borsası Disiplin Kurulu Üyesi Murat ERTÜRER, “Türkiye ve Meksika’nın da arasında olduğu 127 iş konseyini, büyük bir titizlikle düzenlediğimiz bu tip birçok etkinlikle iş dünyasının dışarıya açılan yüzü olmaya çalışıyoruz. Sadece 2014 yılı içerisinde 127’si Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanlar seviyesinde gerçekleşmiş olmakla beraber, 994 benzer etkinlik bu yoğun çabalarımızın rakamsal verileridir. Tarih boyunca 100 binlerin göçüne, hayat mücadelesine gösterdiği iyi niyet ve alçak gönüllülüğü, sizlere göstermeye de bu şehir hazır. Biz tüm Samsun iş dünyası olarak burada hep hizmetinizde olacağız.” dedi.
Samsun’un konuksever bir şehir olduğunu ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ, “Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu vasıtası ile bugün kurulmuş olan bu güzel iletişimin, ben gelecekte çok güzel sonuçlarının ortaya çıkacağına yürekten inanıyorum. Biraz önce büyükelçilerimizin ikisi ile konuştuğumda kendi ülkelerinin bir şehrini Samsun’la kardeş şehir olmaları yönünde inisiyatif kullanacaklarını ifade ettiler. Bu bir yerel yönetici olarak benim de bu işe verebileceğim bir katkı için fırsat olacağını düşünüyorum. En kısa sürede kurulacak olan bu kardeş şehir ilişkileriyle birlikte, Samsun halkı ile o ülkelerin şehirlerinin halkının karşılıklı gidiş gelişlerini, iş dünyasından biraz halka doğru yayma fırsatı olur.” dedi
Karşılıklı alışveriş yapmak için ülkelerin birbirlerini iyi tanıması gerektiğini belirten Samsun Valisi İbrahim Şahin, "Samsunumuzun o kadar güzellikleri var ki, bizim de gördüğümüzde şaşkınlık yaşadığımız güzelliklerimiz var. Bugün burada büyükelçiler, dışişleri mensupları karşılıklı kazanma diye tabir edeceğimiz bir yöntem için buradayız. Çünkü illa "ne bizden mal alın" diye yakanıza yapışıyoruz, ne de siz illa "böyle bir ürünümüz var. Gelin alın" diye siz yapıyorsunuz. Biz birbirimize çok benziyoruz. Biz 2023 hedefi koyan bir ülkeyiz. 2030, 2040'lı yıllarda dünyayı okumaya çalışan, istatistiği tahlil etmeye çalışan bilim adamları, özellikle Brezilya'nın, Şili'nin, Arjantin'in yakın ilgilerinin olduğunu söylüyorlar. Artık küçülen bir dünyada yaşıyoruz. Bizim mutlak suretle karşılıklı olarak özür dileyerek söylüyorum, kazıklamak için değil, kazanmak için belki bu tarz toplantıları sıkça yapmak gerekiyor. Biz mutlaka karşılıklı gidiş gelişi arttırmalıyız. Biz birbirimizi iyi tanımalıyız ki mesafe alalım" ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından kürsüye gelen konuk ülke temsilcileri, ülkelerini tanıtarak, yatırım olanakları ve Samsun ile gerçekleştirilebilecek ortak projelerin neler olabileceği konusunda bilgi verdiler.
Konuk ülke temsilcileri daha sonra Samsunlu firmaların yöneticileri ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.
Toplantıya, Meksika Büyükelçisi Martha Barsena, Arjantin Büyükelçisi Juan Jose Arcuri, Şili Maslahargüzari Konsolosu Sebastian Marin, Kolombiya Konsolosu Santiago Velez, Brezilya Başkatibi Diogo Mendes de Almeida, Peru Müsteşarı Jose Zapata Lopez, Ekvator Ticaret Müsteşarı Juan Francisco Navas Romero katıldı.