KAR-SÜT A.Ş.
Ülkemizin 54 ilinde bayimiz var. Hedefimiz 81 vilayetimizde de var olarak ağımızı genişletmek….
KAR-SÜT A.Ş.

Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi ve Kar-Süt A.Ş. nin sahibi Nurettin Odabaş 1972 Arhavi doğumlu. Evli ve iki çocuk babası.

Odabaş Marketler işletmesi daha sonra Öznur Toptan Gıda Firması olarak 2004 yılına kadar gıda maddeleri dağıtım ve pazarlamasını yapan Odabaş 2004 yılından beri Kar-Süt A.Ş. ‘nin sahibi ve yöneticisi olarak gıda sektöründe rol almaya devam ediyor.

Süt ve süte bağlı gıda endüstrisi alanında önemli rol modellerden biri olan Kar-Süt’ ün hikayesini birinci ağızdan yani Nurettin Odabaş’ tan dinleyelim.

Samsun Ticaret Borsası tarafından Kar-Sut A.Ş.’ nin kuruluş amacı Samsun İl’inde çiğ sütün gerçek değerine ulaşmasını sağlayarak sut üreticilerini desteklemek ve böylece üreticinin hayat standartlarını yükseltmek aynı zamanda da üreticiyi bilinçlendirerek çiğ sütün AB standartlarında elde edilmesini sağlamaktı.  Ulusal Ölçekteki Sut Mamulleri Üretim Tesislerinin bile en önemli sorunu işleyeceği hammaddeyi yani çiğ sütü istediği niteliklerde bulabilmektir.

Bu amaçla borsa tarafından kurulan bir ekip köy köy üreticileri gezerek bu oluşumu, yararlarını ve kuruluş amaçlarını üreticilerimize anlattı.

Bu çalışmalar devam ederken ülke çapında süt toplama merkezleri ziyaret edilerek nasıl bir merkez kurulması gerektiği araştırıldı. Sektörün önde gelene ulusal firmaları ile görüşülerek toplanacak sütün pazarlama çalışmaları yürütüldü. 2004 yılında Samsun Ticaret Borsası önderliğinde Samsun gıda sektörünün önde gelen girişimcilerinin ortaklığıyla Kar-Sut A.Ş. kuruldu. Toplanan bilgiler, yapılan araştırmalar neticesinde çevresinde süt üretiminin yoğun olduğu saptanan İlimizin 19 Mayıs İlçesi’ ne bağlı Yörükler Bölgesi’ nde süt toplama merkezi işetmeye hazır hale getirildi.

Kapı kapı dolaşıp üreticiden süt toplamaya başladık. Kayıtlı üretici sayımız kısa sürede ciddi rakamlara ulaştı. Günlük tonajımızı her geçen gün arttırdık. İçinde bulunduğumuz sektörün özelliği gereği yerel ve ulusal sut mamulleri üreticileri ile de hep kol kola ve iç içe olduk. Ulusal ve yerel süt mamulleri üreten firmalara sütümüzü sattık. Böylece sektörün mamul alanında da önemli bir bilgi birikimine sahip olduk. Ülkemizde ileri teknoloji kullanan ekonomik büyüklükteki tesislerin mamullerinin rahatlıkla Pazar bulduğunu gördük.

Tüm bu gelişmelerin yanı sıra o tarihlerde yürürlüğe giren yeni teşvik yasası, yine borsamızın önderliğinde ilimizde gıda organize sanayi bölgesinin hayata geçirilmesi gıda sanayicisi olmayı Kar-Sut A.Ş. açısından bir gereklilik olarak ortaya çıkarttı. 2011 yılında Gıda Organize Sanayi Bölgesi’ nde fabrika inşaatına başladık. İnşaatı bitirdik. Makinelerimiz bağladık. 2014 yılında fabrikayı işletmeye aldık. O günden eri mücadelemize devam ediyoruz. İlimize ve ülkemize istihdam ve katma değer sağlamaya çalışıyoruz.

Kar-Sut A.Ş. günümüz itibariyle 1100 kayıtlı üreticisinden il genelinde çiğ sut toplamakta ve topladığı sütü Gıda OSB’ deki fabrikasında işlemeye devam etmektedir. Firma “Sütala” markası altında her türlü tereyağı, peynir vb süt ürününün imalatını dünya standartlarında gerçekleştirmektedir. Firmanın 54 ilde bayisi bulunmakta ve kısa süre içerisinde 81ilde faaliyete geçmeyi planlamaktadır.