Ulusoy: Tamamen Spekülasyon...
Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı Günhan Ulusoy, "Un fiyatının 175 liraya çıktığı haberleri tamamen spekülasyon. 95 liradan un verecek durumdayız, buna da hazırız" dedi.
Ulusoy: Tamamen Spekülasyon...

Türkiye son günlerde un fiyatlarında aşırı artış yapıldığı iddialarıyla yeni bir tartışmanın eşiğine getirildi. 1 çuval unun fiyatının 175 liraya yükseldiği ve bir çok bölgede aşırı stok yapıldığı iddiaları kamuoyunda tartışılırken Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı devreye girdi. Ticaret Bakanlığı son olarak, un ihracatına sınırlama getirildiğini açıkladı.


Türkiye'de un sanayicilerini bir araya getiren Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu'nun(TUSAF) Samsunlu genç Başkanı Günhan Ulusoy da yaptığı açıklamada, yüreklere su serpti. Ulusoy, "Un fiyatının 175 liraya çıktığı haberleri tamamen spekülasyon. 95 liradan un verecek durumdayız, buna da hazırız" dedi.  Son bir kaç gündür televizyonlarda canlı yayınlara katılarak konuyla ilgili görüşlerini kamuoyuyla paylaşan Günhan Ulusoy, "Türkiye'nin yıllık buğday üretimi 20 milyon ton. Ekmeklik dahil tüm kalemlerdeki tükettiği buğday miktarı ise 19 milyon yon. 5 milyon tonluk da ithalatımız var. Yani un üretiminde ve tüketiminde kendi kendimize yeter bir durumdayız. Burada bir sorun yok. İklimden kaynaklı kalite ile ilgili problemler yaşandı bu sezon" dedi.


Dünya genelinde buğday üretiminin azaldığını, fiyatların arttığını söyleyen Ulusoy, "Doğal olarak bu durum yurt içine de yansıdı. Bu yansıma döviz kurunun arttığı ve buğday hasadının olduğu döneme denk geldi maalesef. Bu fiyat artışı birden manipüle edilmeye başlandı. Dünyadaki artış yüzde 30, Türkiye'deki artış ise yüzde 35 civarında" diye konuştu.


-TARIM BAKANI'YLA GÖRÜŞTÜK:


Günhan Ulusoy, son günlerde un fiyatlarıyla ilgili yaşanan tartışmaların ardından beraberinde Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır ile birlikte Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu ile görüşmelerde bulundu.  Kamuoyunda son günlerde 1 çuval buğdayın fiyatının 175 liraya çıktığı ve stokçuluğun arttığı yönündeki haberlere dikkat çeken  Günhan Ulusoy, "Yani fiyatın ikiye katlandığını, yüzde 100 arttığını söylüyorlar. Ne bu fiyat artışını ne de stokçuluk iddialarını kabul etmiyoruz. Sanayicinin üretiminde bir daralma yok ama eğer birileri stokçuluk peşindeyse fırsatçılığa geçit verilmemesini biz de istiyoruz. Bu konuda hepimize, özellikle esnafımıza büyük görev düşüyor. Biz isteyen, 1 milyon, 2 milyon çuval unu 95 liradan vermeye hazırız" ifadelerini kullandı. 

Ulusoy son olarak, "175 liralık bir fiyat bizim önümüze gelmedi. 2-3 çuvallık satış geneli temsil etmez. Bir fırınının ekmeği 5 liradan satıyor olması diğer fırınları bağlamaz. 175 liralık fiyat ekmeklik un fiyatı değildir. Bu bir spekülasyondur. Buğdayda arz problemi yok. Un sıkıntısı yaşanacak bir durum, bundan dolayı da kamuoyunu tedirgin edecek bir durum sözkonusu değildir" dedi.