bedava bonus bedava bonus bedava bonus
Oda ve Borsa Başkanları Ülke Gündemini Değerlendirdi
Samsun il ve ilçe Oda ve Borsa Başkanları düzenlenen müşterek toplantıda bir araya gelerek, Samsun ve ülke gündemine ilişkin değerlendirmede bulundu.
Oda ve Borsa Başkanları Ülke Gündemini Değerlendirdi

Samsun il ve ilçe Oda ve Borsa Başkanları, düzenlenen müşterek toplantıda bir araya geldi. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ev sahipliğinde düzenlenen Oda ve Borsalar Müşterek Toplantısı’na Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, Çarşamba Ticaret Borsası Başkanı Kazım Yılmaz, Çarşamba TSO Başkanı Ahmet Yılmaz, Terme TSO Başkanı Ahmet Ekmekçi, Terme Ticaret Borsası Başkanı Haluk Trabzon, Bafra TSO Başkanı Göksel Başar, Bafra Ticaret Borsası Başkanı Namık Kibaroğlu, Havza TSO Başkanı Erkan Acar, Vezirköprü TSO Başkanı Abdulkadir Fişekçi katıldı.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılan toplantıda, asgari ücrete yapılan zamla birlikte işveren üzerine gelen yükün yansıması, KOSGEB tarafından esnaf ve sanatkarlara verilen desteğin TSO üyelerine de verilmesi, Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu, Oda ve Borsalar olarak yurt içi ve yurtdışına teknik inceleme ve fuarların düzenlenmesi gibi bir çok konu başlığı ele alındı.

Devlet desteği yeterli değil…

Önemli gündem konularından biri 2016 yılı için net 1.300 TL olarak belirlenen asgari ücret ve devlet katkısıydı. 2016 yılı için belirlenen 1.300 YL net asgari ücretin, işverene maliyetinin 2.000TL’nin üzerinde olması sebebiyle her bir asgari ücretli çalışan için işverene 110 TL devlet desteğinin yeterli olmadığına, Oda ve borsa başkanları olarak, asgari ücret artışındaki devlet desteğinin artırılması yönünde TOBB nezdinde gerekli girişimlerin yapılmasına karar verildi.

Mesleki Yeterlilik Belgesi için süre az…

Toplantımızda ayrıca, ilgili yasa gereği Mayıs ayından sonra başlayacak olan 40 meslekte Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu görüşüldü. Yasa gereği belirlenen mesleklerde Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluğu getirilmekte ve belgesi olmayan kişilerin çalıştırılması durumunda, çalışan başına 527 TL para cezası uygulanacaktır. Belge alınması yönündeki süre kısa olması sebebiyle verilen sürenin uzatılması için girişimlerde bulunma noktasında karar alındı.

Öte yandan toplantıda, KOSGEB vasıtasıyla esnafa verilen desteğin TSO’lara kayıtlı firmalara da verilmesi yönünde TOBB nezdinden bir çalışma yapılmasına karar alındı.

Oda ve Borsalarımızın katılımıyla yurt içi ve yurtdışına teknik inceleme ve fuar düzenlenmesi yönünde de çalışmalar karar alındı.