bedava bonus bedava bonus bedava bonus
Hedef 2023 Ortak Akıl Toplantısı İlimizde Gerçekleştirildi.
Yönetim kurulu Başkan Yardımcımız Günhan Ulusoy ve Genel Sekreterimiz Ahmet ALİYAZICI, Ekonomi Bakanımız Sayın Mustafa ELİTAŞ, Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay KILIÇ’ın teşrifleri ile düzenlenen “Hedef 2023 Ortak Akıl Toplantısı’na katıldı.

09.04.2016 Cumartesi günü Anemon Otel‘de gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan Valimiz Sayın İbrahim ŞAHİN, “Ekonomi Bakanımız bu tarz toplantıların ilkini Samsun’da gerçekleştirdi. İlkadım şehrine de bu yakışırdı. Burada amaç bizlerin uzun uzun konuşmasının yerine tam tersine sivil toplum örgütlerinin siz değerli temsilcilerini dinlemektir. Sizlerin düşüncelerini almak ve varsa Samsun’la ilgili sorunlarınızı dile getirmektir. Samsun özellikle son yıllarda çok ciddi bir çıkış sağlamıştır. Ben Gençlik ve Spor Bakanımıza huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum. Nerdeyse her ay ilimizde uluslararası spor müsabakaları yapılmaktadır. Bu müsabakalar sayesinde şehrimize çok önemli bir girdi sağlanmaktadır. Müsabaka dönemlerinde otellerimizde yer bulunmamaktadır. 

Her sektör bizim için çok önemlidir ama şehrimizde marka olabilecek medical sektörde ciddi yatırımlar yapmak gerekmektedir. Medical sektör dünyada üç ülkede yapılmaktadır. Almanya, Pakistan ve Türkiye’de Samsun’da yapılmaktadır. Bunun ötelenmesi gerekmeyen ve Samsun'a çok ciddi anlamda ivme kazandıracak olan bir sektör olduğunu düşünüyorum. Ben öncelikle değerli Ekonomi Bakanımıza böyle bir toplantıyı Samsun’da düzenlediği için kendisine şükranlarımı sunuyorum. Gençlik ve Spor Bakanımıza, Milletvekillerimize ve siz değerli katılımcılara katılımlarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum.”dedi.

Başbakanımız Sayın Prof.Dr. Ahmet DAVUTOĞLU’nun istihdam artışı ve özel sektöre yönelik desteklemeler konusunda yaptığı açıklamayı hatırlatan Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay KILIÇ ise yaptığı konuşmasında, “Seçim dönemi içerisinde ortaya koymuş olduğumuz vaatleri gerçekleştirme oranlarını hep beraber dün Sayın Başbakanımızın yaptığı toplantıda gördük. İlk üç aylık vaatlerimizin hepsini gerçekleştirdik. Girişimci ruh ile Ar-Ge'nin desteklemesi gerekmektedir. Samsun'da istihdam noktasında gerçekten cesaretli ve aynı zamanda ön ayak olabilen cesur girişimcilerimiz var. Bu bizim için bir şans. Yapmamız gereken tüm Samsun dinamiklerini bir araya getirerek bu girişimlerimizin önünü açmaktır."dedi.

Ekonomi Bakanımız Sayın Mustafa ELİTAŞ ise toplantıda yaptığı konuşmasında, “İş adamlarının, sizlerin sunacağı fikirleri çok değerli buluyorum. Bu fikirlerin Samsun'un geleceğine yön vererek olumlu yönde gelişmesine büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Türkiye son 14 yılda ekonomik istikrar ve güvenin tesis edilmesiyle birlikte çok ciddi adımlar attı, ilerlemeler kaydetti ancak önümüzdeki süreçte küresel arenada söz sahibi olan güçlü bir Türkiye'nin varlığı hepimizin gayretlerine bağlıdır. İnanıyorum ki, sizler de düşüncelerimi paylaşıyor, hedeflerimize ulaşma noktasında aynı heyecanı hissediyorsunuz.

Önceki günlerde açıklanan Türkiye'nin 2015 yılı Orta Vadeli Program'da yer alan yüzde 4'lük büyüme hedefimizi yakaladık. Son çeyrekte ise gerçekten önemli bir büyüme performansı sergiledik ve yüzde 5,7 büyüdük. Böylece ekonomimiz son 25 çeyrektir üst üste büyüme gösterme başarısı elde etmiş oldu. Dünya ülkeleriyle kıyasladığımızda ülkemizin Avrupa Birliği, Avrupa bölgesi ve OECD ülkelerinin ortalamalarından daha fazla büyüdüğünü görüyoruz. Avrupa Birliği ülkeleri yüzde 1,9, Avro Bölgesi yüzde 1,6, OECD ülkeleri yüzde 1,9 büyüme gerçekleştirmişler. 2015 yılı itibarıyla 23 AB ülkesinden daha hızlı büyüdük. Bu verilerle değerlendirdiğimizde ülkemizin büyüme açısından dünyadan ve bölgesinden olumlu yönde ayrıştığını daha net olarak gözlemliyoruz. 2015 yılında ihracatımız yüzde 8,7 gerileyerek 143,9 milyar dolar oldu ancak burada bir noktanın altını çizmek istiyorum. 

Dünya Ticaret Örgütü'nün iki gün önce açıkladığı verilere, resmi rakamlara göre 2015 yılında küresel ticaret yüzde 13,5 daraldı. Türkiye'nin ihracat daralması küresel daralmadan daha az. Yani dünyadaki toplam ihracat, bir önceki yıla göre, 2014 yılına göre yüzde 13,5 daralırken Türkiye'nin dünyaya yaptığı ihracat yüzde 8,7 daraldı. 2016 yılında ihracatımız çok iyi başlamamış olsa da şubat ve mart aylarında toparlama sürecine girdiğimizi görüyoruz. İhracatımızda büyüme rakamlarını yeniden artıya geçirdik. Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın açıkladığı geçici vergilere göre mart ayında ihracatımız 2015 Mart ayına göre yüzde 3,2 artarak 12,8 milyar dolara yükseldi. İthalatımız ise yüzde 5,1 düştü, 17,7 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Ocak-Mart döneminde hem ihracatımızda hem de ithalatımızda düşüş var. Ancak dış ticaret açığımız bu dönemde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,7 azaldı. 

Bu durum bizim için çok önemli. İnşallah bu yılın tamamında iyi bir performans göstererek, 155,5 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalayacağımızı ümit ediyorum. Tabii burada en önemli görev değerli iş adamlarına düşüyor. Bakanlık olarak sizlere elimizden gelen desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade ediyorum .”dedi.

Ekonomi Bakanımız Sayın Mustafa ELİTAŞ, konuşmasının sonunda Samsun’un ekonomik verileriyle ilgili de bilgi verdi. Konuşmalarının ardından katılımcılarla soru ve cevap bölümüne geçildi. 

Toplantıya ayrıca, Samsun Milletvekilleri Ahmet DEMİRCAN, Fuat KÖKTAŞ, Orhan KIRCALI ve Hasan Basri KURT, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ, Ticaret Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki MURZİOĞLU ve sivil toplum temsilcileri katıldı.