Burası Samsun, Burada İş Var...
İstihdam Seferberliği 2019 Samsun İş Dünyası Buluşması, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Samsun Valisi Osman Kaymak’ın katılımıyla, Samsun Ticaret Borsası ve Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde Samsun Büyükşehir Belediyesi Şehit Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salonu'nda gerçekleştirildi.
Burası Samsun, Burada İş Var...

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu toplantıda yaptığı konuşmada, Samsun’un ticaretin, sanayinin ve tarımın merkezi olduğunu belirterek, “Sadece ekonomisiyle değil tarihiyle de farklı bir yere sahip. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a ulaşmasıyla başlayan İstiklal mücadelesinin mihenk taşları, 19 Mayıs 1919 tarihinin 100. Yılındayız” dedi.

 

Toplantıya Samsun’un yanı sıra, Sinop, Ordu, Tokat ve Amasya’dan Oda-Borsa ve iş insanlarının da katıldığını belirten TOBB Başkanı, “Bu toplantıyı hep birlikte organize ederek, üyelerimizin en iyi şekilde bilgilenmesini sağlayan, Samsun Ticaret ve Sanayi Odamı ve Ticaret Borsamı tebrik ediyorum. Sizdeki bu birlik ve beraberlikle ayrıca iftihar etmelisiniz. Salih Zeki Başkanımız, TOBB yönetiminde mesai arkadaşım, TOBB’un bugün ulaştığı seviyede, hizmetlerinde büyük emeği, katkısı var. Keza Borsa Başkanım Sinan Çakır; TOBB’un strateji geliştirme yüksek kurulu üyesi. TOBB stratejilerini, politikalarını birlikte belirliyoruz. Böyle 2 gayretli, azimli, vizyoner başkanı seçerek, Samsun’a ve Türkiye’ye hizmet etmesini sağlayan Samsun’a yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

 

TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulunduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “Biz de, Çalışma Bakanımızla günlerce, gece geç saatlere kadar çalıştık. Bakanımız sağolsun, ekibiyle birlikte yeni, kapsamlı ve cesur bir teşvik paketi hazırladı. 30 Nisan’a kadar yapılacak her yeni istihdamda, ücret-vergi-prim devletten. Sonrasında da 9 ay vergi ve prim ödemiyoruz. İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır. İnsana en faydalı olacak iş, bir kişiye iş ve aş vermektir” şeklinde konuştu.

 

Türkiye ekonomisinin son 17 yıldır başarılı bir büyüme grafiği izlediğini kaydeden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Reformlarımızla birlikte iş gücü piyasamız da gelişti. Daha fazla vatandaşımız iş imkanına kavuştu. Samsun 17 milyar dolarlık ekonomisiyle öncü şehirlerimizden birisi. Tarımda ve demir çelikte öne çıkan ilimiz, 634 milyon dolarlık ihracat rakamına sahip. Ancak biz bu sayılan Samsun için yeterli görmüyoruz. Samsun kapasitesiyle her alanda Türkiye'nin gelecek vizyonuna sahip illerinden birisi. İnanıyoruz ki Samsun yükselişini daha da artıracak. 2019 yılında da bu gelişimi sürdürmek amacıyla teşvik paketi geliştirdik. İş verenlerimiz Türkiye çapında 2,5 milyon ilave istihdam sözü verdi. Samsun Ticaret ve Sanayi Odamızın da 6 bini aşkın üyesi bulunuyor. Rıfat Hisarcıklıoğlu TOBB artı bir istihdam diyor ama biz bunu Samsun için yeterli görmüyoruz. inanıyoruz ki her bir üyemiz ilave en az üç istihdam sağlayarak 2019 sonuna kadara 20 bin ilave istihdam oluşturacak" ifadelerini kullandı.

 

Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çakır, Yönetim Kurulu Üyesi Günhan Ulusoy, Meclis ve Meslek Komitesi Üyelerinin iştirak ettiği toplantıya, Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Milletvekilleri Fuat Köktaş ve Orhan Kırcalı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun’un yanı sıra Sinop, Ordu, Tokat ve Amasya Oda-Borsa Başkanları, kamu kurumu müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve iş adamları katıldı.