Samsun Lojistik Merkez
Samsun Lojistik Merkezi ülkemizde “lojistik sektörünün” en önemli tesislerinden biridir.

Lojistik sektörü, Samsun kentinin, Karadeniz bölgesinin ve ülkemizin  ekonomik ve sosyal kalkınmasında önemli yer tutmaktadır. Samsun Doğu Avrupa, Türkiye, Karadeniz ülkeleri,  Ortadoğu, Orta Asya ülkelerinde yaşayan yaklaşık 600 milyon insan için de ithalat ve ihracat kapısı olma potansiyelini taşımaktadır.


Samsun Lojistik Merkezi’nin hedefi bölgede lojistik hizmet veren firmalara ve lojistik sektörüne yatırım yapacak yeni girişimcilere, nakliye, depolama, dağıtım ve intermodal taşımacılık imkanları sağlamaktır. Lojistik Merkezi, konumu itibari ile de dört farklı ulaşımın birleştiği nokta olması yönüyle de avantajlı bir bölge olan Samsun şehrinde kurulmaktadır. Şehir merkezinin yaklaşık 15 km doğusunda, Tekkeköy ilçesi yakınında konumlanmıştır. Samsun Limanına 20 km, Yeşilyurt ve Toros Limanlarına 2,5 km, Çarşamba Havaalanı’na ise 10 km uzaklıktadır. Karadeniz bölgesindeki ana taşıma koridoru olan Samsun-Ordu karayolu, Samsun Lojistik Merkezinin 1.8 km Kuzeyinden geçmektedir. Anadolu’yu Karadeniz’e bağlayan demiryolu hattı, Samsun Lojistik Merkezine de bağlanmaktadır.


Samsun Lojistik Merkezi, Samsun Ulusal ve Uluslararası Lojistik Merkezi İşletmeciliği Anonim Şirketi tarafından yönetilecektir. Lojistik Merkezi’nin yönetiminde; Samsun Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı %20, Samsun Büyükşehir Belediyesi %20, Samsun Ticaret Borsası %15, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası %25, Tekkeköy Belediyesi %10, Samsun Merkez Organize Sanayi Bölgesi %10'luk paylara sahiptir.


Samsun Lojistik Merkezi Projesi kapsamında; farklı büyüklükteki depolar, sosyal tesis ve idari binalar, nakliye komisyoncuları için ofisler, yangın istasyonu, servis istasyonları, akaryakıt istasyonu, kantar üniteleri, güvenlik binaları, konteyner park alanı, TIR ve Kamyon park alanları, binek otopark alanları, demiryolu istasyonu ve gümrük hizmet ofislerinden oluşmaktadır. Tesisin toplam alanı yaklaşık 680 bin m²’dir.


Projenin hayata geçmesi ile birlikte; başta lojistik firmaları olmak üzere sanayiciler, toptancılar ve KOBİ’ler Lojistik Merkez’deki depolama tesislerini kiralayabilir, TIR park alanı, konteyner depolama alanı, yükleme boşaltma alanlarından hizmet almak suretiyle yararlanabilirler. Müşterilerimiz, sosyal tesislerimiz ve idari binalarımızda bulunan ofislerimizi kullanabilirler. Lojistik merkezimiz bünyesinde her türlü elleçlemeye yönelik makina ve ekipman parkımız mevcuttur. Samsun Lojistik Merkezi yatırımı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı tarafından desteklenen bir projedir.